dP Internet. Agencja Interaktywna
l_top

Integracja z systemami EDI

Elektroniczna wymiana dokumentów - EDI (ang. Electronic Data Interchange) to sposób wymiany informacji transakcyjnych między komputerami oparty na wymianie komunikatów. Nazwa i definicja EDI jest bardzo ogólna, gdyż w ramach tej idei tworzone są standardy technologiczne i organizacyjne.

Przykładem zastosowania EDI jest standard EDIWHEEL, stosowany szeroko w przemyśle oponiarskim. EDIWHEEL jest organizacją zarządzaną przez przedstawicieli największych światowych koncernów oponiarskich.

Celem powołanej organizacji jest budowanie standardów elektronicznej integracji w europejskim przemyśle oponiarskim.

Organizacja stworzyła dwie techniki integracji:

  • AD HOC EDI,
  • Tradycyjne EDI.

Rozwiązanie AD HOC EDI oparto na wymianie plików w formacie XML poprzez internet, a wymiana danych w tym standardzie ma charakter synchroniczny. EDIWHEEL jest częścią standardu EDIFACT będącego praktycznym zastosowaniem EDI.

Zasada działania EDI opiera się na wymianie plików w formacie XML pomiędzy systemem e-commerce a systemem EDI udostępnianym w formie usługi. Oprócz koncernu Bridgestone, podobne systemy wdrożone są w koncernach Bridgestone, Goodyear, Michelin oraz ALCAR. Implementacje poszczególnych wersji standardu EDIWHEEL nieznacznie od siebie odbiegają.

System, podobnie jak inne wdrożenia EDIWHEEL, obsługują następujące procesy:

  • dostępność na magazynie,
  • złożenie zamówienia,
  • status zamówienia,
  • planowany czas dostawy.

W praktyce gospodarczej systemy EDI są powszechnie stosowane, szczególnie w krajach europy zachodniej, gdzie stanowią trzon funkcjonowania przedsiębiorstw. Polskie firmy przekonują się do EDI i wdrażają jego implementacje w różnym, choć najczęściej niekompletnym stopniu.

System EDI pozwala na składanie i śledzenie zamówień w zdalnym systemie dostawcy (hurtownika lub producenta), co jest bardzo wygodnym narzędziem w systemach e-commerce. Dodatkowo, rozwiązanie to charakteryzuje się dużą niezawodnością, z uwagi na fakt, że wykorzystujące go firmy (producenci towarów) najczęściej korzystają z renomowanych rozwiązań SAP ERP.

System EDI jest rozszerzeniem integracji zewnętrznej, polegającej na wymianie plików ze stanami magazynowymi. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, iż daje 100% pewność, że zamówiony towar trafi w odpowiednim czasie do odbiorcy, a także że zamówienie towaru jest jednoznaczne z jego rezerwacją w magazynie.

Więcej na ten temat:

mgr inż. Paweł Grzesiak 

 
 
l_bottom
bottomlg
Produkty   lgb_mentat 
Pytania do oprogramowania Mentat
kliknij aby przejść do działu kontakt